• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Köpek üretimi yapmak, satmak ve bu yolla kazanç sağlamak helal midir?

Köpek üretimi yapmak, satmak ve bu yolla kazanç sağlamak helal midir?

 

Bazı hadis rivayetlerinde yer alan yasaklayıcı beyanlar sebebiyle köpeğin satışının ve bu satıştan elde edilen paradan yararlanmanın caiz olup olmadığı fakihler arasında tartışılmış ve farklı görüşler ortaya konulmuştur.

 

Bir kısım âlimler bunu mutlak olarak haram sayarken, diğer bir kısmı ise; hadislerde av köpeklerinin, satış yasağından istisna edilmesini (Nesâî, Büyû’, 91) göz önünde bulundurarak avcılık, bekçilik gibi dinen serbest olan kullanım amaçlarıyla köpeğin alım satımına cevaz vermişlerdir.

 

Diğer bir grup âlime göre ise ayırım yapmaksızın kural olarak köpek alım satımı caizdir (Kâsânî, Bedâiü’s-sanâi’, V, 143). Zira köpek maldır. Nitekim avcılık ve bekçilik amacı ile kullanılması caiz olduğu için alınıp satılması da caizdir. Bu görüşte olanlara göre Hz. Peygamber (s.a.s.)’in köpek satıp ücretini almayı yasaklaması (Buhârî, Büyû, 113; Müslim, Müsâkât, 40-42) İslam’ın ilk dönemlerindeki şartlarla ilgilidir. Çünkü ilk dönemlerde müslümanlar köpek edinmeye çok düşkünlük gösteriyorlardı. Rasûlüllah (s.a.s.) bu yönelişi kırmak için sıkı bir tedbir olarak köpek satımını yasaklamıştır (Kâsânî, Bedâiü’s-sanâi’, V, 143). Bu düşkünlük ortadan kalkınca köpek satışı yasağı da kalkmıştır. Buna göre köpek üretmek, satmak ve bu yolla kazanç sağlamak caizdir.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi21
Bugün Toplam1710
Toplam Ziyaret2801309
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI