• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

İçerisinde sportif faaliyetlerin yanı sıra çalgılı düğünler de yapmak amacıyla bir tesis inşa edilip kiraya verilmesi caiz midir?

İçerisinde sportif faaliyetlerin yanı sıra çalgılı düğünler de yapmak amacıyla bir tesis inşa edilip kiraya verilmesi caiz midir?

 

Eğlenme, spor yapma ve dinlenme insanın doğal ihtiyaçlarındandır. Ancak bu ihtiyacın, İslâm’ın temel prensiplerine aykırı olmayacak şekilde karşılanıp düzenlenmesi gerekir. Şöyle ki, İslâm dini; haram içermemek, kumar ve müstehcenlik aracı yapmamak, sağlığa zarar vermemek, ibadet ve iş hayatını aksatmamak şartıyla her türlü sportif faaliyetlerde bulunmayı uygun görmüş, hatta bunu teşvik etmiştir. Diğer yandan, evlilik münasebetiyle düzenlenen tören ve merasimlerde dinen yasak olmayan eğlenceler meşru görülmüştür. Düğünlerde uyulması gereken genel ilke; dinin haram kıldığı şeylerin yapılmaması, alkollü içecekler alınmaması gibi fiillerdir (Tirmizî, Nikah, 6).

 

Buna göre, yukarıdaki ilke ve prensiplere riayet edilmesi şartıyla, gerek sportif faaliyetler için tesis kurup, bunların işletilmesinde, gerekse nişan veya düğün gibi evlilik merasimleri için söz konusu tesislerin kiraya verilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam365
Toplam Ziyaret2799964
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI