• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Peygamberimiz (s.a.s.)’in amcası ebû talib müslüman olmuş mudur?

Peygamberimiz (s.a.s.)’in amcası ebû talib müslüman olmuş mudur?

 

Bazı rivayetlerde şöyle yer almıştır: “Ebu Talib ölmek üzere olduğunda Resulullah (s.a.s.) yanına giderek; “Ey Amca, Lâ ilahe illallah de ki, Allah nezdinde hüccet olsun.” dedi. Orada hazır olan Ebu Cehil ve Abdullah b. Ebi Umeyye; “Ey Ebu Talib, sen Abdulmuttalib’in dininden yüz mü çeviriyorsun? “ dediler. Ebu Talib de bunun üzerine “Ben Abdulmuttalib’in dini üzereyim.” dedi. O zaman da Resulullah şöyle buyurdu: “Ben de nehyedilinceye kadar senin için dua edeceğim.” (Buharî, Cenaiz, 81) Bunun üzerine şu iki ayet nazil oldu: “Yakınları bile olsa kendilerine (hak) açıklandıktan sonra müşrik olanlar için af dilemek ne Peygambere yaraşır ne de mü’minlere.” (Tevbe, 9/113), “Sen sevdiklerini hidayete erdiremezsin.” (Kasas, 28/56)

 

Başka bir rivayete göre de Peygamberimiz (s.a.s.) amcası Ebu Talib’e hitaben şöyle buyurmuştu: “Lâ ilahe illallah” de ki kıyamet günü senin lehine şahadette bulunayım. Bunun üzerine Ebu Talib: “Kureyş kadınları beni kınarlar, korkudan bunu söyledi derler. Eğer böyle demeyecek olsalardı, Müslüman olup seni sevindirirdim.” (Müslim, İman, 39-42) demişti.

 

Sonuç olarak Ehl-i Sünnet âlimleri bu ve benzeri rivayetler çerçevesinde Ebû Talib’in Müslüman olmadığını, Peygamber’i nübüvveti dolayısıyla değil yeğeni olduğu için sevdiğini, bunun Müslüman olarak vefat etmesine yetmeyeceğini ve yetmediğini söylemişler, Şii âlimler ise onun Müslüman olduğunu ve Müslüman olarak vefat ettiğini belirtmişlerdir.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam468
Toplam Ziyaret2806773
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI