• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

“Allah sevgisi” ne demektir?

“Allah sevgisi” ne demektir?

 

Allah sevgisinin iki boyutu vardır. Biri Allah’ı sevmek, diğeri Allah’ın insanları sevmesidir. İnsanların, en çok Allah’ı sevmeleri gerekir. Çünkü insanı yaratan, yaşatan ve rızık veren O’dur. Allah’ı sevmek, O’na iman etmenin gereğidir (Buhârî, Îman, 1). Kur’an’da îmân eden kimselerin en çok Allah’ı sevdikleri bildirilmiştir (Bakara, 2/165).

 

Allah’ı sevmek; O’nun sevap, nimet, rıza, hoşnutluk ve yakınlığını arzu etmektir.

 

Bir insanın Allah’ı seviyor olabilmesi için îmân etmesi, sâlih ameller işlemesi, Allah yolunda çalışması, İslâm’ı yaşama konusunda hiçbir kınayıcının kınamasından korkmaması, mü’minlere karşı mütevâzî olması (Mâide, 5/54), son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.)’e uyması (Âl-i İmrân, 3/31) gönlü, zihni ve dili ile daima Allah’ı anması, Allah’dan gelene razı olması, Allah için sevmesi, Allah için kızması (Ebû Dâvûd, Sünnet, 16) ve Allah’ın rızasını her şeyin üstünde tutması gerekir. Kur’an’da, Allah’ın muhsinleri (Bakara, 2/195), muttakileri (Âl-i İmrân, 3/76) söz, fiil ve davranışlarında âdil olanları (Mâide, 5/42), sabırlı olanları (Âl-i İmrân, 3/146) Allah’a güvenenleri (Âl-i İmrân, 3/159), çok temiz olanları (Tevbe, 9/108) tevbekârları (Bakara, 2/222), Allah yolunda çalışanları (Saf, 61/4) ve Hz. Muhammed (s.a.s.)’e uyanları (Âl-i İmrân, 3/31) sevdiği bildirilmiştir. Anlaşılan o ki; Allah, imân edip Kur’an ve sünnete uyanları sevmektedir. Allah’ın güzel isimlerinden biri vedûddur (Hûd, 11/90). Vedûd, çok seven demektir. Allah’ın bir insanı sevmesi; O’nun inanç, söz, fiil ve davranışlarından razı olması ve amellerine sevap vermesi demektir.

 

“Allah her işte yumuşak davranışlı olmayı sever.” (Müslim, Selâm, 15) “Allah kulunun helal rızık elde etmek için çalışarak yorulmasını sever.” (Münâvî, Feyzü’l-Kadir, II/193) “Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmasını sever.” (Münâvî, Feyzü’l-Kadir, II, 286-287), “Allah affedicidir, affetmeyi sever.” (Tirmizî, Daavât, 85) gibi birçok sözünde Peygamberimiz (s.a.s.) Allah’ın sevdiği insanları ve davranışları bildirmiştir.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1492
Toplam Ziyaret2802991
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI