• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

“Ashâb-ı kehf” hakkında bilgi verir misiniz?

“Ashâb-ı kehf” hakkında bilgi verir misiniz?

 

“Mağara halkı, mağara sahipleri” demektir. Ashâb-ı Kehf ile kastedilen insanlar; kâfir bir toplumdan kaçıp dağda bir mağaraya sığınan bir grup mü’mindir. Kur’an’ın 18. sûresi, adını bu kıssadan almıştır. Sûrenin 9-26. âyetlerinde bu kıssa anlatılmaktadır. Ashâb-ı Kehf, Kur’an’da Ashâb-ı Rakîm ile birlikte anılmıştır (Kehf, 18/9). “Rakîm”, mağaranın bulunduğu dağın veya Ashâb-ı Kehf’in köpeklerinin adıdır. Ashâb-ı Rakîm’in Ashâb-ı Kehf’ten ayrı olduğu da söylenmiştir.

 

Kur’an’da mağaraya sığınanların gençler olduğu, mağarada yıllarca uyudukları, köpeklerinin de yanlarında bulunduğu, belli bir süre sonra uyandıkları, aralarında mağarada ne kadar kaldıklarını konuştukları, içlerinden birinin şehre gümüş para ile yiyecek almaya gittiği, mağarada 309 yıl kaldıklarının söylendiği, ancak ne kadar kaldıklarını Allah’ın bildiği ifâde edilmiştir.

 

Tefsir kitaplarında zikredilen rivâyetlere göre şehre giden genç, çarşıda alış veriş yaparken, zulmünden kaçtıkları Kral Dakyanus’un adı bulunan paraları verince halk, bunu hazine bulmuş sanarak Kral’ın huzuruna götürmüştür. Bu zaman içerisinde, halk ve Kral, Hıristiyan olmuştu. Genç, Krala kaçış olayını anlatınca kral ve şehir halkı mağaraya gitmiş, mağaradaki gençlerle konuşmuştur. Gençler tekrar uykuya dalmışlar, Kral da onları mağaraya gömmüş ve üzerlerine mescid yaptırmıştır. Kur’an’da gençlerin uykudan uyandıktan sonra insanlarla konuştukları beyan edilmiş, ancak mağaranın nerede ve gençlerin sayısının kaç olduğu bildirilmemiştir.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam344
Toplam Ziyaret2799943
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI