• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

“Belâ” ne demektir, islam’da belâ ve musibetleri nasıl yorumlamak gerekir?

“Belâ” ne demektir, islam’da belâ ve musibetleri nasıl yorumlamak gerekir?

 

Sözlükte belâ “denemek, sınamak; musibet ve sıkıntı” anlamına gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de, Firavun’un İsrailoğulları’na reva gördüğü korkunç işkenceler “büyük bir imtihan (belâün azim)” (Bakara, 2/49; Â’raf, 7/141; İbrâhim, 14/6) ve “apaçık bir imtihan (belâün mübin)” (Duhân, 44/33) diye nitelendirilmiştir. Hz. İbrâhim’in oğlu İsmail’i kurban etme girişimi de “apaçık bir imtihan” (Sâffât, 37/106) sayılmıştır. Kulun denendiği imtihandan başarıyla çıkmasına da “güzel bir imtihan (belâün hasen)” (Enfâl, 8/17) denilmiştir. Allah’ın korku ve kıtlık vermesi, can, mal ve meyveleri eksiltmesi de birer belâ (deneme)’dır (Bakara, 2/155). Dünya, kimin daha güzel iş yaptığının anlaşılacağı bir belâ (deneme) yeridir, ölüm de hayat da bunun için yaratılmıştır (Mülk, 67/2).

 

Peygamberler de dâhil olmak üzere Allah herkesi bir belâ ile denemektedir. Belânın en şiddetlisine uğrayanlar önce Peygamberler, sonra da mânevi bakımdan onlara en yakın olanlardır (Buhârî, Merdâ, 3; Tirmizî, Zühd, 56).

 

Bir kimsenin gerçek şahsiyeti denenmesi halinde belli olur. Büyük belâlara büyük insanlar dayanabilir. Elde edilecek olan sevabın büyüklüğü katlanılan belânın büyüklüğüne göredir. Belâya uğrama günahlardan arınmaya ve mânen yükselmeye vesile olur. Bununla birlikte belâ istenmemeli, Allah’tan âfiyet dilenmelidir. Hz. Peygamber de (s.a.s.) “dayanılamayacak belâlardan” Allah’a sığınmıştır (Tirmizî, Zühd, 56; Deavat, 91; Buhârî, Deavat, 23).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi22
Bugün Toplam1936
Toplam Ziyaret2792199
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI