• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

“Takva” hakkında bilgi verir misiniz?

“Takva” hakkında bilgi verir misiniz?

 

Sözlükte sakınma, kaçınma, korunma anlamına gelen takva terim olarak; imân edip emir ve yasaklarına uyarak, Allah’a karşı gelmekten sakınmak, dünya veya âhirette insana zarar verecek, ilâhî azaba sebep olabilecek inanç söz, fiil ve davranışlardan ve her türlü günahtan uzak durmak anlamlarına gelir.

 

Kur’an, baştan sona kadar takva-ittikâ kavramı ile örülmüş, çeşitli formlarda 250 defa kullanılmıştır. 54 defa (ittekullah’a) şeklinde Allah’a karşı gelmekten sakınılması emredilmiştir. Peygamberler de ümmetlerine hep takvayı tavsiye etmişlerdir (Âl-i İmrân, 3/138). Kur’an’da bu kavram; îmân (Şu’arâ, 26/11), tevbe (Mâide, 5/65), itâat (Nahl, 16/52), günahları terk etmek (Bakara, 2/189), korkmak (haşyet) (Hac, 22/1), ibâdet etmek (Nahl, 16/2) ve ihlas (Tevbe, 9/108; Hac, 22/37) anlamlarında kullanılmıştır.

 

Takvanın üç mertebesi vardır; a) Şirk, küfür ve nifaktan korunarak îmana sarılmak (Fetih, 48/26). Kelime-i tevhid, (Lâilâhe illallah=Allah’tan başka ilâh yoktur cümlesi) kelime-i takvadır (Tirmizî, Tefsîr, 48), b) Büyük günahları işlemekten, küçük günahlarda ısrar etmekten kendini alıkoymak ve dini görevleri, farzları yerine getirmek (A’râf, 7/96), c) Kalbi, Hak’tan meşgul edecek her şeyden temizleyip bütün varlığı ile Allah’a yönelmektir (Âl-i İmrân, 3/102). Takva kavramının kapsamına îmân, ihsân, ihlas, ibâdet, itâat, sâlih amel, birr ve adalet gibi övme ifade eden bütün kavramlar girmektedir. Yani takva kavramı, bu kavramların ifade ettiği bütün anlamları içermektedir. Takva-ittikâ kavramı adalet ve zulmün zıddıdır (Mâide, 5/2, 8; Bakara, 2/189, 237). “Takva, azıkların en hayırlısıdır.” (Bakara, 2/197)

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam472
Toplam Ziyaret2790735
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI