• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

ANASAYFA

Şiddet; fiziksel, sözel ve duygusal olarak muhatabı sindirme, yıpratma, acı çektirme ve baskı altına alma, başkasına zarar verme veya yaralamaya yönelik davranış biçimleridir.
19.07.2016
İnsanları birbirine yaklaştıran olumlu ve güzel duyguların tümü olarak tanımlanabilecek sevgi, açlık ve susuzluk gibi sürekli doyurulmak isteyen ve hayat boyu devam eden bir duygudur. Anne-baba sevgisi, çocuk sevgisi, kardeş sevgisi, arkadaş, eş, vatan, insan sevgisi, evrensel olan bu duygunun değişik görüntüleridir. Sevecenlik, ilgili olma, ilgi gösterme, anlayış, hoşgörü, saygı, şefkat, merhamet, bağlanma, beğenme, dokunma, şakalaşma, güler yüz, güzel söz, acıma, üzülme, bu duygunun ürünleridir.
19.07.2016
Çocuğun bilişsel ve duygusal gelişimini sağlamak için ona, duyma, görme, koku ve tat alma duyularını geliştirebilecek oyuncaklar verilmelidir. Çocuğun dokunabileceği, ısırabileceği, koparabileceği, her evde kolayca bulunan nesneler de oyuncak olabilir. Oyun, çocuğun gelişmesi ve kişilik kazanmasında çok önemlidir. Oyunsuz geçen bir çocukluk asla düşünülemez. Çocuğun büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için nasıl beslenme, bakım ve sevgi gerekli ise oyunun da en az bunlar kadar gerekli olduğu unutulmamalıdır.
19.07.2016
Anne-Baba ve Çocuk Arasında İletişim Yetişme sürecinde çocuğun ihtiyaç duyacağı en önemli temel duygular “sevgi” ve “güven”dir ki, çocuğun ömür boyu sürecek kendilik değerlerini ve kişilik özelliklerini belirleyecektir. Anne-babanın çocuğuna bu duyguları kazandırması için, onunla sağlıklı bir iletişim kurması gerekir. Aile içi ilişkilerde özellikle de çocukla iletişimde dinlemenin önemi büyüktür. Batılı psikolog Publilus Syrus; “Çocuğuna servet bırakmak isteyen anne-baba, ona karşısındakini iyi dinlemeyi öğretmelidir” diyor. Etkin dinlemede kişinin söylediklerinin gerçek anlamlarının kavranması gerekir.
19.07.2016
İnsan Yetiştirme Sanatı: Annelik Peygamberler başta olmak üzere, Ahmed Yesevî, Hz. Mevlânâ, Hacı Bayram Velî, Yunus Emre gibi pek çok düşünürü dünya çapında ünlü yapan, onların insan yetiştirme sanatında mahir olmalarıdır. Bugün özellikle feminist söylemlerin etkisinde kalan insanımızın küçümsediği, basit gördüğü ‘analık’ da en önemli insan yetiştirme sanatıdır. Bugün bu sanatta mahir olan analar, çalışmayan kadınlar (!) arasında sayılarak küçümsenmektedir. Oysa toplumda en önemli ve en verimli işi anneler yapmaktadır.
19.07.2016
Ailelerin Nefes Almaları İçin Sevgi'yi Unutmamaları Gerekiyor Uzun yıllardır ailelerle psiko-terapi seansları düzenliyorum. Kimi zaman eşlerle “evlilik terapileri” kimi zaman da anne-baba ve çocuklarla “aile terapileri” üzerine çalışırken çok çeşitli sorunlarla karşılaşırım. Kişilik bozuklukları, davranış bozuklukları, duygu ve düşünce bozuklukları insanları mutsuzluğa sürükleyip, hayatlarını cehenneme çevirir. Anne ya da baba baskısından veya aşırı koruyuculuktan ya da ilgisizlikten çocukların iç dünyasında oluşan zedelenmelerin yanı sıra, eşinden şiddet gören kadınların bedenlerinden daha çok ruhlarının yaralanması ve bunlara ek olarak da birbirleriyle iletişim kuramayan eşlerin mutsuzlukları terapilerde gözler önüne serilir.
19.07.2016
Duygusal ve toplumsal etkileşimin güçlü olduğu, ilişkilerin dengeli olduğu bir aile ortamında, yeterli güven, sevgi ve ilgi ile büyüyen çocuklar gelişmeleri için gerekli deneyimleri elde edebilir ve güçlü bir kişilik yapısına sahip olurlar. Bu nedenle ailede, çocuk eğitiminde ve çocukları birer kişilik olarak hayata hazırlamada anne ve babanın çocuklarına karşı sergiledikleri tutumlar oldukça önemlidir.
19.07.2016
Aile fertleri arasında saygı, sevgi, şefkat, merhamet, hoşgörü, bağışlama gibi erdemli davranışların geliştirilmesi ve aile içerisinde yaşatılması, günümüz insanının vakit geçirmeden ilk yapacak olduğu işler arasında yer almalıdır. Bu erdemli davranışlardan yoksun yetişen nesiller, zamanla hoşgörüsüz ve saygısız olmakta ve bunun acısını ilk plânda anne ve babalar, zamanla ise bütün bir cemiyet çekmekte ve toplum âdeta dejenere olarak ahlâkî değerleri, moral değerleri tümden yok olmaktadır.
19.07.2016
Ailede şiddet; öncelikle şiddetin sorun çözücü bir yol olmadığını ve olmaması gerektiğini kabulederek, davranışlarımızdan sorumlu olduğumuzun idraki içinde; insana insaf ve merhametledavranmak, dürüst ve erdemli olmak, zulümden uzak durmak, mahlukatı Allah için sevmek, hakkı gözetmek ve hakkı teslim etmek gibi; iman, salih amel ve ilmî temeller üzerine kurulu bir yüce anlayışla çözümlenir. Bu, en insanî tavırdır.
19.07.2016
Ana-babalar ya da amirler, çocuklarına/memurlarına sadece emirler verir, karşı tarafın tepkileri dikkate alınmıyorsa bunun adına iletişim denemez. Bu durum tek yönlü bir bilgi akışı ve anlamlandırma süreci olduğu için “Enformasyon” olarak adlandırılır.
19.07.2016
 3 
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam372
Toplam Ziyaret2799971
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI