• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislamANASAYFA

Çocuğun bilişsel ve duygusal gelişimini sağlamak için ona, duyma, görme, koku ve tat alma duyularını geliştirebilecek oyuncaklar verilmelidir. Çocuğun dokunabileceği, ısırabileceği, koparabileceği, her evde kolayca bulunan nesneler de oyuncak olabilir. Oyun, çocuğun gelişmesi ve kişilik kazanmasında çok önemlidir. Oyunsuz geçen bir çocukluk asla düşünülemez. Çocuğun büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için nasıl beslenme, bakım ve sevgi gerekli ise oyunun da en az bunlar kadar gerekli olduğu unutulmamalıdır.
19.07.2016
Anne-Baba ve Çocuk Arasında İletişim Yetişme sürecinde çocuğun ihtiyaç duyacağı en önemli temel duygular “sevgi” ve “güven”dir ki, çocuğun ömür boyu sürecek kendilik değerlerini ve kişilik özelliklerini belirleyecektir. Anne-babanın çocuğuna bu duyguları kazandırması için, onunla sağlıklı bir iletişim kurması gerekir. Aile içi ilişkilerde özellikle de çocukla iletişimde dinlemenin önemi büyüktür. Batılı psikolog Publilus Syrus; “Çocuğuna servet bırakmak isteyen anne-baba, ona karşısındakini iyi dinlemeyi öğretmelidir” diyor. Etkin dinlemede kişinin söylediklerinin gerçek anlamlarının kavranması gerekir.
19.07.2016
İnsan Yetiştirme Sanatı: Annelik Peygamberler başta olmak üzere, Ahmed Yesevî, Hz. Mevlânâ, Hacı Bayram Velî, Yunus Emre gibi pek çok düşünürü dünya çapında ünlü yapan, onların insan yetiştirme sanatında mahir olmalarıdır. Bugün özellikle feminist söylemlerin etkisinde kalan insanımızın küçümsediği, basit gördüğü ‘analık’ da en önemli insan yetiştirme sanatıdır. Bugün bu sanatta mahir olan analar, çalışmayan kadınlar (!) arasında sayılarak küçümsenmektedir. Oysa toplumda en önemli ve en verimli işi anneler yapmaktadır.
19.07.2016
Ailelerin Nefes Almaları İçin Sevgi'yi Unutmamaları Gerekiyor Uzun yıllardır ailelerle psiko-terapi seansları düzenliyorum. Kimi zaman eşlerle “evlilik terapileri” kimi zaman da anne-baba ve çocuklarla “aile terapileri” üzerine çalışırken çok çeşitli sorunlarla karşılaşırım. Kişilik bozuklukları, davranış bozuklukları, duygu ve düşünce bozuklukları insanları mutsuzluğa sürükleyip, hayatlarını cehenneme çevirir. Anne ya da baba baskısından veya aşırı koruyuculuktan ya da ilgisizlikten çocukların iç dünyasında oluşan zedelenmelerin yanı sıra, eşinden şiddet gören kadınların bedenlerinden daha çok ruhlarının yaralanması ve bunlara ek olarak da birbirleriyle iletişim kuramayan eşlerin mutsuzlukları terapilerde gözler önüne serilir.
19.07.2016
 5 
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam404
Toplam Ziyaret3990053
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI