• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislamTalip AKBAŞ
takbas5@hotmail.com
53. YILA GİRERKEN
14/01/2023

Hayat, nimettir. Dünya nimeti ile buluşalı 53 yıl olmuş. Nasıl da geldi geçti sözünü hiç bu kadar anlamlı bulmamışımdır. Yeni yıla eskiyen yanlarımızı yenileyip, yıpranan tarafımızı tamir edip, aşınan noktalarımızı ihya ederek besmeleyle başlamalıyız. Besmeleyle sürdürmeli, yine besmeleyle tamamlamalıyız. İşe en çok yıprattıklarımızdan başlamalıyız. Zihnimizi faydasız bilgi istilasından kurtarıp, hakikatle çelişmeyen faydalı bilgi ile beslemeliyiz. Yorgun düşürdüğümüz gönlümüzü kara (kötü) sevdalardan kurtarıp, olumsuz duygulardan arındırıp sevgi, merhamet ve adaletle uyumlu bir beslenme kanalına bağlamalıyız. Yine bitap düşürdüğümüz midemizi, temiz ve helal olmayana karşı daha duyarlı konuma getirmeliyiz.

Bahse konu olan bu üç uzvun iflası kişinin ölümü demektir. Öyle ise solunum sistemi, dolaşım sistemi ve sindirim sistemi sağlıklı beslenmeyi gerektirir. Aksi halde hayati tehlikeye varan sonuçları olacaktır. Zihnin beslenmesi bilgi, gönlün beslenmesi sevgi midenin beslenmesi ekmektir. Ekmeğin bozukluğu mideyi nasıl bozuyorsa, bilginin bozukluğu zihni ve sevginin bozukluğu da kalbi aynı şekilde fesada uğratacaktır.

Kur'an, imanı dahi bilgi zemini üzerine inşa eder. "Bil ki Allahtan başka ilah yoktur." (Muhammed, 19). Kur'an, Allah'tan başkasını Allah'ı sever gibi sevmeyi şirk olarak beyan eder. Kur'an, midenin beslenmesine dair iki temel ölçü belirler. "Yeryüzünde bulunan maddelerin helâl ve temiz olanlarından yiyin" (Bakara, 168). Mideye hangi besin düşerse onun kalorisi, zihne hangi bilgi düşerse onun yönlendirmesi, gönle hangi duygu düşerse o doğrultuda eylem biçimi ortaya çıkacaktır. Bu bakımdan bilgi kanalları sağlıklı, duygu kanalları sağlıklı ve beslenme kaynakları sağlıklı olmalıdır.

Yeni yıla girerken yerimizi, yönümüzü ve dostumuzu iyi bellemeliyiz. Duruşumuzu hakikat merkezli ve doğru ilkeler üzerine oturtmalıyız Bu noktada Kuranın yönlendirici ilkelerine sıkıca tutunmalıyız.

1. Hayırda Yarışın: "Herkesin yöneldiği bir yönü ve yöntemi vardır ki, ona doğru yönelir. Ey Muhammed ümmeti! Siz de hayırlara yönelip bu hususta birbirinizle yarışın. Nerede olursanız olun, Allah sizi kendi huzurunda toplayacaktır. Çünkü Allah'ın herşeye gücü yeter." (Bakara, 148).

2. İzzeti Ve Şerefi Başkalarının Yanında Değil Allah'ın, Peygamberin Ve Müminlerin Yanında Arayın: "Andolsun, size öyle bir kitap indirdik ki sizin bütün şeref ve şanınız ondadır. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız"? (Enbiya, 10). "Kim izzet isterse bilmeli ki izzet tamamıyla Allah'a aittir. Güzel sözler O'na yükselir; rızâsına uygun iş ve davranışları da O yüceltir. Sinsi sinsi kötülük tasarlayanlar için çetin bir azap vardır ve onların tuzakları altüst olur." (Fâtır, 10). Şerefi elde etmenin yolu ise aklı Kuran'ı ve bilimi aynı potada buluşturmaktan geçmektedir. "Şüphesiz bu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ondan hesaba çekileceksiniz." (Zuhruf, 43).

3. İyilik ve Takvada Yardımlaşın: "Ey iman edenler, ....Sizi Mescid-i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır. Günahta ve düşmanlıkta asla dayanışma içine girmeyin." (Mâide, 2).

3. Zulmün Bütün Türevlerinden Uzak Durun: "Zulmedenlere eğilim göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka velileriniz yoktur, sonra yardım göremezsiniz." (Hûd, 113).

4. Şeytan İşi Pisliklerden Uzak Durun: İnsanlar arasında kin ve düşmanlık olmasın diyorsanız mutlaka içki, kumar, şans oyunları gibi kötülükleri semtinize bile yakın etmeyin. "Şeytan, şarap ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak istiyor. Artık -bunlardan- vazgeçtiniz değil mi?" (Maide, 92).

5. Kutsalla Sorun Yaşayan Kimselerle Aynı Mecliste Olmaktan Kaçının: "O, size kitapta 'Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz' diye indirdi. Doğrusu Allah münâfıkları ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır." (Nisa, 140). Benzeşme zaafınızı bilin ve uzak durun. Şekil benzerliği, söz benzerliğine, söz benzerliği, davranış benzerliğine oda inanış benzerliğine dönüşebilir. Ortak inanç, ortak amel, ortak ahlak, ortak örfe sahip olduğunuz kimseleri önceleyin.

6. Hesabı Verilebilir Bir Hayat Yaşama Gayreti içinde Olun: "Andolsun, kendilerine (peygamber) gönderilenlere soracağız ve onlara gönderilenlere (peygamberlere) de elbette soracağız." (Araf, 6). "Hiç bir nefsin bir başka nefse herhangi bir şeye güç yetiremeyeceği gündür; o gün emir yalnızca Allah'ındır." (İnfitar, 19). "De ki: Ben elçilerden bir türedi değilim, bana ve size ne yapılacağını da bilemiyorum. Ben, yalnızca bana vahyedilmekte olana uyuyorum ve ben, apaçık bir uyarıcıdan başkası değilim." (Ahkaf, 9).

Bütün Bunları Gerçekleştirebilmek İçin Tahkim Edilmesi Gereken Üç Hal

1. Zikir/Tezekkür Üzere Bir Hayat Yaşamak: "Artık siz beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, bana nankörlük etmeyin!" (Bakara, 152). Allah'ı anmak (zikir) hem kalple hem dille hem de eylemle olur. Kalple zikir, insanın her türlü tutum ve davranışında Allah'ı hatırlamasıyla; dille zikir, Allah'ın isimlerini ve sıfatlarını, tespih ve dua cümlelerini dilde tekrar etmekle; eylemle zikir ise Allah'ın iradesine uygun yaşamakla olur. (Kur'an Yolu Tefsiri)

2. Şükür/Teşekkür Üzere Bir Hayat Yaşamak: "Rabbiniz şöyle buyurmuştu: "Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size arttırırım ve andolsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz benim azabım pek şiddetlidir." (İbrahim, 52).

3. Fikir/Tefekkür Üzere Bir Hayat Yaşamak: "Onlar ayakta dururken, otururken, yatarken hep Allah'ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler (ve şöyle derler:) "Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, seni tenzih ve takdis ederiz. Bizi cehennem azabından koru!" (Al-i imran, 191). Yeni yılımız, yenilenmemize, yeni imkânlar elde edebilmemize ve imkânlarımızı salih amele dönüştürebilmemize vasıta olsun inşallah.

 

 423 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ORTALIK KOÇTAN GEÇİLMİYOR - 04/12/2023
Ortalık Koçtan Geçilmiyor
ELEŞTİRİ YETKİNLİK GEREKTİRİR - 25/09/2023
ELEŞTİRİ YETKİNLİK GEREKTİRİR
KULLUK ÖZGÜRLÜK MESELESİDİR - 14/03/2023
Kulluk Özgürlük Meselesidir
TÜKETİM İSTASYONU YILBAŞI - 28/12/2022
Tüketim İstasyonu Yılbaşı
YAKINLAŞMA ANAFORU - 18/10/2022
Yakınlaşma Anaforu
GÖNLÜN EN KIYMETLİ İSTİFADESİ - 25/09/2022
Dede-Torun
EKONOMİYİ ETKİLEYEN DÖRT TERİM - 15/09/2022
Ekonomiyi Etkileyen Dört Terim
İSTANBUL'UN İNSAN KAYNAĞI: ERZURUM - 28/07/2022
İstanbul'a İnsan Kaynağı Sağlayan Şehir: Erzurum
DİN TERAKKİYE MANİ MİDİR? - 20/07/2022
Din Terakkiye mani midir?
 Devamı
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam601
Toplam Ziyaret4649100
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI